Przykładem wykorzystania aplikacji Google może tu być scenariusz lekcji dla uczniów klasy VI ukazujący
możliwości wykorzystania arkusza kalkulacyjnego w firmie kurierskiej. Jest to przykład bardzo nowoczesnego wykorzystania technologii informacyjnych i bardzo aktywnego zaangażowania uczniów w procesie nauczania. Uczniowie na bieżąco śledzą wpisy kolegów i współtworzą arkusz kalkulacyjny.
Scenariusz lekcji ,, Współdziałanie przy tworzeniu arkusza
kalkulacyjnego z wykorzystaniem tabletów”
1. Zagadnienie:
Arkusz kalkulacyjny.
2. Temat:
Współdziałanie przy tworzeniu arkusza kalkulacyjnego z wykorzystaniem tabletów.
3. Czas
trwania lekcji: 45 minut.
4. Cele
lekcji:
Po skończonej lekcji uczeń:
- Korzysta z usługi Dokumenty Google;
- Tworzy i udostępnia online arkusz kalkulacyjny;
- Współdziała podczas edycji arkusza online;
- Korzysta z zasobów sieciowych w chmurze;
- Udostępnia i współdziała podczas edycji arkusza w sieci lokalnej;
- Stosuje prawa dostępu.
Cele szczegółowe
·
Uzupełnia online arkusz Google;
·
Formatuje arkusz kalkulacyjny;
·
Wylicza w arkuszu razem i średnią;
·
Tworzy wykres kolumnowy zawierający wiele serii
danych.
5. Metody nauczania:
Pogadanka, pokaz, dyskusja kierowana, ćwiczenia.
6. Środki dydaktyczne:
·
projektor,
·
podręcznik,
·
stanowisko komputerowe z połączeniem z siecią,
·
usługa Arkusz Google
7. Realizacja treści podstawy programowej:
Cele
kształcenia - wymagania ogólne:
I.
Komunikowanie się za pomocą komputera i technologii
informacyjno-komunikacyjnych.
II.
Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych
źródeł; opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji,
prezentacji multimedialnych i danych liczbowych.
III.
Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z
wykorzystaniem komputera.
Treści nauczania -
wymagania szczegółowe: Uczeń:
- komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych;
- odczytuje i prawidłowo interpretuje znaczenie komunikatów wysyłanych przez programy;
- prawidłowo zapisuje i przechowuje wyniki swojej pracy w komputerze i na nośnikach elektronicznych, a następnie korzysta z nich
- Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji multimedialnych i danych liczbowych.
- wykonuje w arkuszu kalkulacyjnym proste obliczenia, przedstawia je graficznie i interpretuje;
- Wykorzystywanie komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych do rozwijania swoich zainteresowań, zastosowanie komputera w życiu codziennym, opisywanie zagrożeń i ograniczeń związanych z korzystaniem z komputera i Internetu. Uczeń:
- opisuje przykłady wykorzystania komputera i sieci Internet w życiu codziennym
- Wykorzystuje arkusz kalkulacyjny do obrazowania zależności funkcyjnych i do zapisywania algorytmów.
Przebieg lekcji:
Wprowadzenie:
- określenie celów lekcji (posiadacie firmę kurierską, kurierzy dostarczają przesyłki na rowerach, chcecie na bieżąco znać liczbę przejechanych kilometrów przez każdego kuriera. Jak to zrobić?)
- uświadomienie uczniom praktycznego zastosowania usług GoogleDocs;
- określenie metod pracy na lekcji. (wszyscy uczniowie to kurierzy a szefem firmy jest nauczyciel. ,,Szef firmy” wyświetla efekty pracy ,,kurierów” za pomocą projektora.)
Kierowanie procesem
przyswajania nowych wiadomości i kształtowania umiejętności:
Uczniowie logują
się na konto szkoły podstawowej (tablety logują się automatycznie). Przechodzą do usług Google i na stronie Arkusz
Google tworzą nowy arkusz. Wprowadzają dane wg karty pracy. Każdy samodzielnie wpisuje
swoje imię i nazwisko (wszystko jest wyświetlane na tablicy). Gdy zrobi to
ostatni uczeń, przy swoim imieniu i nazwisku wpisują ilość przejechanych
kilometrów. Formatują arkusz. Korzystają z funkcji suma. Obserwują zmiany w
arkuszu. Zastanawiają się komu i jakie przyznać uprawnienia dotyczące
korzystania z arkusza (przyznają je nauczycielowi. Nauczyciel ma swoje własne konto, gdzie uczniowie przesyłają swoje prace). W tym celu
wprowadzają dodatkowe sprawdzanie
poprawności danych aby zabezpieczyć je przed utratą lub niepoprawnymi wpisami.
Zapisują arkusz i nadają mu nazwę. Udostępniają arkusz wybranym osobom z grupy. Efekty pracy uczniowie
śledzą na bieżąco za pomocą projektora.
Porządkowanie informacji:
- utrwalenie zasad korzystania z
usługi Dokumenty Google;
- przypomnienie o przekazaniu
ścieżki dostępu do pliku osobom uprawnionym do korzystania z arkusza w sieci.
Kontrola i utrwalenie
wiadomości i umiejętności:
- praca domowa. Uczniowie dopisują w arkuszu w
swojej rubryce dzienną datę urodzenia.
Obliczenia komputerowe z
wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego są trudnym zagadnieniem dla uczniów
szkoły podstawowej. Będą oni je realizowali szerzej i dokładniej
w następnych etapach edukacyjnych. W szkole podstawowej natomiast
zapoznają się tylko ogólnie z budową arkusza kalkulacyjnego. Dlatego wykonują
bardzo proste obliczenia na konkretnych wartościach liczbowych (bez używania
adresów komórek) i prezentują dane na prostym wykresie. Stosują funkcję
automatycznego sumowania.
Jeżeli ktoś jest przywiązany do Excela Microsoftu to nic trudnego. Wystarczy pobrać za darmo z Google Play. Jednak nie ma możliwości wspólnej edycji jednego dokumentu.
DODANO 18 MARCA 2016
Są problemy z Excelem Microsoftu. Nie ma polskich znaków z zewnętrznej klawiatury. Próbowałem różnych aplikacji do klawiatury i nic. Tego problemu nie ma z Arkuszami Google, ale tam nie ma opcji wykresów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz