Jest bardzo wiele darmowych programów dedykowanych na tablety, które swoją funkcjonalnością nie ustępują pakietu biurowego Microsoft Office. Interfejsy programów na tabletach i komputerach są różne, co dla dzieci jest dużym problemem. Usługi Google eliminują ten problem. Na komputerach PC i tabletach będziemy mieli ten sam interfejs. Wystarczy zainstalować na stacjach uczniowskich przeglądarkę Chrome.
Ta sama prezentacja. U góry widok w przeglądarce Chrome, na dole na tablecie w aplikacji Prezentacje
Ta sama prezentacja. U góry widok w przeglądarce Chrome, na dole na tablecie w aplikacji Prezentacje
Edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do prezentacji - to wszystko za darmo i po polsku daje nam Google. Z tych usług możemy wygodnie korzystać na telefonie czy tablecie. Dokumenty Google to odpowiednik pakietu biurowego Microsoft Office. Co istotne, pozwalają otworzyć i edytować pliki w popularnym formacie Microsoft Office (.doc, .xls, .ppt). Ważną zaletą usługi jest stały dostęp do naszych plików - są one bowiem przechowywane na serwerach firmy Google. Wystarczy nam przeglądarka i dostęp do Internetu - niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Nasze dokumenty możemy edytować nawet bez połączenia z Internetem. Na smartfonach i tabletach powinniśmy zainstalować aplikację Dokumenty,
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.docs.editors.docs
którą znajdziemy w Sklepie Play a w przypadku PC jest nam do tego potrzebna wyłącznie przeglądarka Google Chrome. Ostatnią najważniejszą cechą Dokumentów Google jest możliwość udostępniania plików innym oraz ich wspólnej edycji.
Pakiet biurowy giganta rynku wyszukiwarek nie zastąpi może w stu procentach bogactwa możliwości Microsoft Office, ale pozwala z łatwością wykonać proste, a nawet nieco bardziej zaawansowane zadania. Na tym etapie nauczania użyciem usług Google celem realizacji programu nauczania jest w pełni wystarczające. Zależy to również od pomysłowości nauczyciela. Wystarczy mieć założone konto Google. Edytowanie dokumentów na tablecie nie jest tak wygodne ja na PC ale zdarzają się sytuacje, w których może się to okazać przydatne.
Po moich doświadczeniach, dzieciom nie sprawia tworzenie prezentacji przy pomocy usługi Prezentacje.
Z edytorów tekstu stosowałem AndrOpen Office https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andropenoffice&hl=pl
odpowiednik na komputery darmowego edytora tekstu OpenOffice. Aplikacja posiada taki sam interfejs jak na komputerach stacjonarnych. I bardzo niedobrze. Mnogość funkcji powoduje, że dzieci gubią się i jest dosyć kłopotliwa obsługa. Zainstalowałem więc darmowy Microsoft Word.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.word&hl=pl
Polecam, gdyż jest łatwy w obsłudze, nie sprawia trudności, posiada możliwość zapisywania plików w chmurze i posiada podstawowe funkcje te z którymi trzeba zapoznać uczniów szkoły podstawowej czy gimnazjum.
Prawda, że Microsoft Word na tablet jest bardzo prosty. A co najważniejsze darmowy.
Jeżeli korzystamy z podręcznika pani Grażyny Koby (tak jak w moim przypadku), który, moim zdaniem, jest bardzo dobry, to należy skorzystać z ćwiczeń, wskazówek, które nam oferuje. Nie jestem zwolennikiem utrudniania sobie pracy. Po takim wprowadzeniu do edytora tekstu, pisanie w Wordzie na tablecie jest bardzo proste.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz